Tetszik vagy sem, a dél-koreaiak mára bevették Európát. A Kia például már lehagyta a franciákat és az olaszokat, s ott liheg a németek nyakán.
Designja felettébb meggyőző, és a minőségben sem marad el a középkategóriás európai gyártóktól. Az új Kia Sportage-nek sincs mit szégyellenie, jól eltalálták a formáját. Persze kell is rettentően a megnyerő külső, hiszen a sportos szabadidőautók manapság meglehetősen népszerűek, és ennek következtében a piacuk is nagyon telített.
A szlovákiai Zsolnán készülő Sportage-ből tavaly 105 ezer darabot adtak el Európában, amely a Kia értékesítésének több mint a negyedét, egészen pontosan 27,4 százalékát tette ki. Szóval húzómodell, és ahogy az elődnek, ennek is a nevéhez méltó, sportos lett a külseje.
A legkarakteresebben egyértelműen elölről néz ki az új Sportage, és mintha inkább az amerikai ízlésnek akarna megfelelni. A kutyacsont formájú hűtőmaszk ennek a Kia-nak is a sajátja, magasra tett lámpák azonban furcsának tűnhetnek, mint ahogy a jégkockákra emlékeztető ködlámpák is.
Oldalról és hátulról sokkal vagányabbnak és kecsesebbnek hat az új Kia Sportage. Nagyobbnak tűnik az elődjénél, pedig csak 4 centit nőtt, magassága, szélessége nem változott, és nagyjából hasonló méretű, mint a fő vetélytársai. Amúgy érdekes módon nemcsak nagyobbnak tűnik, belül nagyobb is lett a Sportage. Azt ne kérdezze senki, hogyan csinálták, de a fejtér elöl 5, hátul 16 milliméterrel, a lábtér 19 és 7 mm-rel nőtt.
Bár teljes feketeségbe burkolódzott az utastér, az autóteszt alatt már az első beszálláskor feltűnt, mennyire komfortos autó az új Kia terepjáró. A műszerfal minősége első osztályú és néhány keményebb plasztik elem kivételével zömében puha, gumi alapú műanyagból készült.
A Kia Sportage 2.0 CRDi csúcsmodelljébe összességében sokkal több finomság jutott, mint bosszantó elem. A GT Line vágott aljú kormánykereket kapott, ami most először jelent meg a Sportage kínálatában. Az már nem luxus, hogy fűthetők az első ülések, ám ebben a kompakt szabadidőautóban a bőrülések hűthetők is, ami a kánikulában nagyon jól tud jönni.
Többek között a kényelmet szolgálja az elektromos mozgatású csomagtérajtó, a vezeték nélküli okostelefon-töltő, az elektromos ülések, a parkolást segítő rendszer. A TomTom navigációt 8 colos kijelzőn követhetjük, s a tolatókamera képét is ezen az új fedélzeti multimédiás berendezésen láthatjuk. Külön ehhez az autóhoz fejlesztették a 8 hangszórós, 320 wattos JBL hifit. A sofőrt és a biztonságot segítő újdonság az aktív sávtartó és elhagyásra figyelmeztető elektronika, a holttérfigyelő, az önműködő vészfékező rendszer, a táblafelismerő, az automata reflektor.
Távolságtartós tempomat azonban nincs, mint ahogy start/stop rendszer sincs, pedig ez alapelvárás lenne már bármely csúcsmodellben. Valamilyen szinten ez is az oka, hogy a 2,0 literes dízelmotor nem a gazdaságosság bajnoka. A teszt alatt Kia Sportage fogyasztás városban elérte a 8-9 literes az átlagot. Persze ebben a nagy étvágyban azért közrejátszik az új, hétfokozatú, duplakuplungos automata váltó is.
A kapott információk szerint a dél-koreaiak frissítettek a motorokon, állítólag ez a gázolajos is nagyobb nyomatékot ad le már alacsonyabb fordulatszámon. Higgyük el, bár érzésre, nem annyira erőteljes ez a Kia hajtómű. Némileg meggyőzőbb ugyan a menetdinamika Sport üzemmódban, ekkor felerősödik a 185 lóerős motor, de még mindig nem annyira acélos, mint azt a számok alapján gondolnánk.
Az új Kia terepjáró jellegét erősíti a kapcsolható összkerékhajtás. A Magna által szállított 4×4-es szerkezet olajban dolgozó tárcsáinak elektronikus vezérlésével akár 0-100 százalék arányban is képes elosztani előre, illetve hátra a nyomatékot. Azért persze a mocsárban ne vagánykodjunk vele, ez, és a beépített lejtmenet-vezérlő inkább havas hegyi utakra való, vagy az utánfutó húzásában segíthet bennünket.
A Kia Sportage első generációja 1993-ban jelent meg, akkor még csak amolyan feltörekvő, olcsó szabadidőautó volt, a 2004-es második kiadás már jobban sikerült, a 2010-es harmadik pedig nagyot szólt, minőségi darab volt. A mai Sportage pedig már a kategória legjobbjaival is felveszi a versenyt, és nem felelőtlenség kijelenteni, hogy komoly konkurencia az ellenfeleknek. No, nem a tesztelt Kia Sportage 2.0 CRDi GT Line változat, mert annak a 12 milliós ára azért eltúlzott. Ennél kevesebb pénzért, 11,2 millió forintért már a 150 lóerős Audi Q5 2.0 TDI quattrót is megkapjuk. A mezei Kia Sportage-ek viszont abszolút jó vételek.
Kia Sportage műszaki adatok
Motor: 1995 cm3
Teljesítmény: 185 LE, 400 Nm
Végsebesség: 201 km/h
Gyorsulás 0-100 km/óra: 9,5 s
Kia Sportage fogyasztás: 7,1 l/100 km
Kia Sportage ár: 5 799 000 Ft
Kia Sportage 2.0 CRDi 4×4 AT GT Line tesztautó ára: 12 196 000 Ft
Kia Sportage vélemények
Külső: 4
Belső: 5
Ár/érték: 2
Előny/hátrány
+ Remek minőség, kellemes belső, jó forma, 7 év garancia, sok extra
– Irreális ár, nagy étvágy, visszafogott motor