A Mazda ma már nemcsak első osztályú gépkocsikat gyárt, hanem a formával is nagyon telibe talált a vevőknél. A japán márkánál már hatodik éve nyomják a Kodo nevű designvonalat, és még ma is eléggé frissnek hat. A Mazda CX-5 2.0 teszt alatt nálunk járt modell is olyan, mint egy valódi műalkotás, amit a világ közútjaira terveztek.
A kocsi 2017-ben mutatkozott be világszerte, és hogy mennyire eltalálták, azt mi sem bizonyítja jobban, minthogy az európai bevezetés után, rövid idő alatt 60 százalékkal ugrott meg a japán márka forgalma. Akkor a Mazda CX 5 2.2 diesel változatát volt szerencsénk kipróbálni. Azóta pedig töretlen a siker és mára már világviszonylatban is az eladások 25 százalékát teszi ki a CX-5.
Sikere tulajdonképpen érthető is, hiszen stílusos, szép és jó kocsi. A japánok kissé futurisztikus, nagy, sportos szabadidő-autójából most a 160 lóerős benzinmotorral, kézi váltóval, összkerékhajtással szerelt változata járt nálunk. Az előd CX-5 volt az első Skyactiv-technikával készült Mazda, melynek a lényege tömören abban állt, hogy könnyebb a motor, a váltó, a futómű és a karosszéria.
A technika jól sikerült és teljesített, így érthető módon ezen most nem is változtattak. A nálunk járt Mazda CX-5 2.0 benzines verziójának az önsúlya például csak 1420 kilogramm, ami nagyjából egy átlagos Opel Astra vagy egy Porsche Cayman GTS tömegének felel meg. Tömegre tényleg könnyű, de persze ettől még a legkevésbé sem pehelysúlyú versenyző a mezőnyben, sőt, az egyik legfajsúlyosabb. A pakolhatóságot tekintve sincs baj, hiszen a padlótér alatti rekesszel számolt 506 literes csomagtere nem kiugró ugyan a kategóriában, de egy átlagos családnak bőven elegendő.
Ennek az építési módnak az előnyeit menet közben is megtapasztalhatjuk, mert a kocsi kezelhetőbb és könnyebben, biztonságosabban uralható, mint a konkurensek többsége. A Mazda CX-5 2.0 benzinmotorja ugyanakkor nem kápráztatja el az embert. A 160 lóereje az egyik legkevesebb a kínálatban és kevésnek tűnik még a nem túl nehéz testhez is. Persze, aki többre vágyik, annak ott van a 165 vagy 194 lovas benzines. A hatfokozatú kézi váltó karja rövid úton jár, és a kapcsolgatása kifejezetten élvezetes. A rugózását is jól eltalálták, kényelmessé téve az utazást.
A Mazda CX-5 2.0 egyik újdonsága a G-Vectoring szabályzás, amely bár már régebben a piacon van, szabadidő-autóban most alkalmazták először. A szerkezet a kormányzási mozdulatok alapján változtatja a motornyomatékot, a kanyarban kissé csökkenti azt, így előbbre terhelődik az autó súlypontja, ettől pedig pontosabbá, kevesebb korrekciót igénylővé válik a kormányzás.
Ahogy a mai crossoverek, úgy a Mazda CX-5 sem igazi terepjáró, ám van hozzá összkerékhajtás, amellyel sárban-hóban jobban elboldogulunk, s megéri azt a kis pluszt. Ahogy a mai Mazdáknak, úgy ennek a kocsinak is az egyetlen fájó pontja az ára. A nálunk járt G160 AWD Revolution Mazda CX-5 ára például 9 746 900 forint, és a szóban forgó kiadás ezzel még mindig csak az lista közepén van.